Rudeniškiems orams oficialiai prasidėjus, vis daugiau dėmesio skiriama namams ir jų atnaujinimui – eilės baldų parduotuvėse išauga. O kartu su didėjančiais pirkėjų srautais išryškėja ir naujos tendencijos – baldų pasirinkimo įpročiai Lietuvoje pastebimai keičiasi. Kodėl virtuvės baras – jau atgyvenusi mada, kuo aktualūs stalai-transformeriai ir kokius minkštus baldus rinksimės šį sezoną, pasakoja salono „Gintaro baldai“ interjero dizainerė Jūratė Sventickienė.
„Kiekvienas sezonas atneša naujas interjero dizaino tendencijas, ne išimtis – ir šis ruduo. Šiemet Lietuvoje švenčiame jau dvidešimt pirmąjį gimtadienį, tad galime įvertinti, kokios baldų mados liko praeities šešėlyje, o kokios – bus aktualiausios šį sezoną“, – pasakoja J. Sventickienė.
Tad į kokius baldus verta investuoti, planuojant atnaujinti būstą?
Baldai, kurie transformuojasi
Anot interjero dizainerės, pastaraisiais metais populiarėja daugiafunkciniai baldai. Sofos, virstančios į lovas, sulankstomi valgomojo stalai ir sieniniai daiktų laikymo sprendimai – tai tik keli pavyzdžiai, kurių ieško šiandieninis pirkėjas.
„Anksčiau daugelis nekilnojamo turto projektų būdavo maždaug vienodi – vienodas išplanavimas, panaši kvadratūra ar išdėstymas. Šiandien tai iš esmės keičiasi, todėl ir baldai turi būti kur kas universalesni ir prisitaikantys prie skirtingų erdvių. Taip į madą atkeliavo baldai-transformeriai, galintys atlikti kelias skirtingas funkcijas“, – sako specialistė.
Anot interjero dizainerės, renkantis baldus, pravartu ieškoti papildomų baldo galimybių ir maksimaliai išnaudoti turimą erdvę.
„Pavyzdžiui, jeigu jūsų namuose nėra svečių kambario, galbūt pravartu pagalvoti apie sofą, kuri galėtų tapti puikia miegama vieta? Šiandien galite pasirinkti iš gausaus tokių sofų asortimento, kurios nesunkiai transformuojasi į komfortišką dvigulę lovą su geru čiužiniu. Ir pamirškite tuos nepatogius sovietinius fotelius! Kitas pavyzdys – stalai-transformeriai. Galbūt jūsų namuose nėra vietos ir kavos staliukui, ir valgomojo stalui, tad kodėl nesujungus šių dviejų baldų į vieną? Galite rinktis kavos staliuko dydžio baldą, kuris labai patogiai transformuosis į valgomojo stalą“, – funkcionalumus vardija interjero dizainerė.
Prioritetas – sveikata
Dar viena tendencija, kuri populiarėja visame pasaulyje, o taip pat ir Lietuvoje – dėmesys savo sveikatai ir gerovei (angl. well-being).
„Šiandien didelis dėmesys kreipiamas ne tik į baldo funkciją, bet ir naudą organizmui. Štai, pavyzdžiui, anksčiau gyventojai pirkdami lovą, į čiužinį labai daug dėmesio nekreipdavo. Pastaraisiais metais situacija iš esmės pasikeitė – čiužinių kokybė, ergonomika ir prisitaikymas prie žmogaus kūno tampa būtinais kriterijais – vis daugiau gyventojų prioretizuoja miego kokybę“, – pasakoja interjero dizainerė.
Ši tendencija aktuali daugelyje baldų kategorijų: didelė dalis naujausių baldų kolekcijų kalba apie palankumą sveikatai – papildomi porankiai ar atramos, antialerginės savybės ar reguliuojamas aukštis. „Dar vienas pavyzdys galėtų būti anksčiau lietuvių virtuvėse itin populiarus baldas – virtuvės baras. Ilgainiui klientai suprato, kad valgyti prie baro nėra taip ergonomiška ir patogu kaip prie valgomojo stalo, todėl ši tendencija pamažu nyksta“, – priduria ekspertė.
J. Sventickienė pataria, kad šį sezoną pravartu atkreipti dėmesį ir į tokias savybes kaip raminančios, atpalaiduojančios spalvos ar natūralias primenančios medžiagų tekstūros.
Baldai, kuriuos gali susikomplektuoti pats
Baldai, prisitaikantys prie kiekvieno pirkėjo poreikių – tai bene aktualiausia pastarųjų metų tendencija interjero dizaine. Geriausias to pavyzdys – moduliniai baldai, kurie leidžia susikomplektuoti norimą modelį pagal savo poreikius.
„Kai pradėjome savo veiklą prieš 21-ienerius metus, dauguma baldų gamindavome patys. Tačiau laikui bėgant pastebėjome, kad keičiantis vartotojų poreikiams, jų visų atliepti darosi neįmanoma. Todėl šiandien renkamės atstovauti platų kitų gamintojų ratą ir asortimente siūlyti tokius lanksčius sprendimus kaip moduliniai minkšti baldai, kuriuos galima susikomplektuoti pagal savo individualų dizainą – pagal namų išdėstymą, spalvą, reikiamą dydį ar funkcionalumą. Pavyzdžiui, galima susikurti sofą su vienu ar dviem kampais, skirtingais porankiais, norimomis medžiagomis ar jų spalvomis – tas baldas tampa tarsi jūsų asmeniniu kūriniu “, – pasakoja J. Sventickienė.
Didžiausias modulinių baldų privalumas – lankstumas. Jei persikeliate į naujus namus ar tiesiog norite pakeisti savo gyvenamosios erdvės išplanavimą, galite nesunkiai pakeisti baldą, nepirkdami naujo.
Geriau mažiau, bet tvariau
Anot ekspertės, šiandienos klientai ženkliai reiklesni kokybei ir žvalgosi ilgalaikių bei tvarių interjero sprendimų. Todėl baldų gamintojai daugiau dėmesio skiria tvarių medžiagų naudojimui, atliekų mažinimui ir ilgaamžių modelių, kuriuos būtų galima lengvai taisyti arba perdirbti, kūrimui.
„Anksčiau į salonus ateidavo pirkėjai, kurie būdavo nusiteikę baldą nusipirkti metams ar keliems. Dabar tokių pirkėjų – mažuma, todėl kokybės kontrolė mūsų salonuose irgi yra žymiai griežtesnė“, – pasakoja dizainerė.
Vienas aiškiausių to pavyzdžių – vaikų kambariai. „Anksčiau buvo populiaru pirkti teminius baldus vaikams su įvairias herojais, iš kurių vaikas labai greit išaugdavo ir netrukus reikėdavo pirkti naujus. O dabar pirkėjai investuoja į universalesnius baldus, kurie tarnauja žymiai ilgiau. Pavyzdžiui, tinkamai apgalvojus savo pirkinį, toje pačioje lovoje vaikas galės miegoti nuo pirmos iki dvyliktos klasės. Tai ne tik taupo pinigus, bet ir sumažina atliekų kiekį, nes nereikia dažnai keisti baldų“, – teigia „Gintaro baldų“ ekspertė.
Vietos daiktams nebus per daug
Anot J. Sventickienės, šiais laikais namuose daiktų daugėja, ypač dėl išmaniųjų technologijų – nuo robotų-siurblių iki kalnų skirtingos įrangos ir jai reikalingų laidų. Todėl didėja poreikis baldų, kur visa tai laikyti.
„Anksčiau žmonės statė baldą, kaip paveikslą ant sienos – nes tiesiog negali būti tuščia siena. O dabar dominuoja minimalizmas – geriau mažiau baldų, bet jie funkcionalūs. Todėl kone kiekvienas baldas turi atlikti ne tik dekoro, bet ir daiktų laikymo funkciją. Vietoje trijų spintelių geriau viena, bet talpi“, – sako interjero dizainerė.
Pavyzdžiui, anksčiau populiarios indų komodos pamažu praranda savo populiarumą, nes jų funkcija – tik estetinė ir skirta indų servizams eksponuoti. Interjero dizainerė pataria rinktis uždarus ir talpius daiktų laikymo sprendimus.
„Šiandien daiktų laikymo funkcija integruojama į kone kiekvieną baldą. Štai lovose esančiose daiktadėžėse telpa ne tik patalynė, bet ir dar gausybė kitų daiktų. Pufai ar banketės taip pat jau netarnauja tik kaip vieta prisėsti – čia telpa batai, žurnalai ar pledai. Todėl planuojant įsigyti naujus baldus, rekomenduočiau vengti atvirų lentynų“, – priduria specialistė.